ÜÇGE
EN | DE

BLOG DETAY


Ana Sayfa / Blog

ÜÇGE’nin Yeni Nesil Akıllı Teknolojisi: SIRIUS

Sirius bulut platform, Sirius Smart Solutions markası altında ÜÇGE’nin ürettiği iECO, Sipariş Yönetim Sihirbazı, Akıllı Etiketler ürünlerin uzaktan izleme ve yönetiminin yapıldığı sistemdir.


Bu yıl 7’ncisi düzenlenen GPD Ortak Gelişim Kongresi’nde her sene olduğu ÜÇGE de yer aldı. Gıda Perakendecileri Derneği’nin tüketici odaklı tedarikçi ve perakendeci verimliliği üzerine her yıl gerçekleştirdiği kongrede alanında uzman yüzlerce profesyonel bir araya geldi. Bu yıl da gıda sektörünün tedarikçileri, perakendecileri ve servis sağlayıcıları, önemli sektöre dair temalar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

 

Kongre, perakende tarafları arasındaki iletişimi arttırması, onların birbirlerini anlamalarını sağlaması ve bu yolla sektörü geliştirmesi açısından büyük önem taşıyor. Her paydaşın birbirinin ihtiyaçlarını, amaçlarını ve bakış açılarını yakından görmesini sağlayan kongre, gıda sektöründe iletişim ağı geliştirmek için de büyük bir fırsat. Kongreye katılan firmalar için yeni ticari ilişkilere geliştirmek ve iş hacmini genişletmek çok daha kolay.

 

ÜÇGE olarak, katıldığımız bu kongrede iş ortaklarımızın bakış açısını ve taleplerini bir kez daha yakından analiz etme fırsatı yakaladık. Bunun yanı sıra, sektörün gelişimine ve verimliliğine büyük faydası olacak yeni ürünlerimizin de lansmanını gerçekleştirdik. ÜÇGE’nin geleceğin teknolojilerini geliştirme hedefiyle hayata geçirdiği dijitalleşme hamlesinin bir ürünü olan Sirius markası ve bu markanın içeriğinde yer alan yeni nesil akıllı teknolojilere sahip ürünler perakende sektörünün temsilcileriyle buluştu. Kongre katılımcıları, ilk kez karşılaştıkları akıllı sipariş toplama ve geri dönüşüm sistemlerimize büyük ilgi gösterdi.

 

Yoğun AR-GE çalışmalarımız sonucunda geliştirdiğimiz Sirius bir bulut PaaS sistemidir. Bu bulut platform, Sirius markası altında ÜÇGE’nin ürettiği iECO, Sipariş Yönetim Sihirbazı, Akıllı Etiketler vb. ürünlerin uzaktan izleme ve yönetiminin yapıldığı sistemdir. Akıllı sistemlerin hızla yaygınlaştığı günümüzde Sirius, sektörün ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılamayı hedefliyor. Müşterilerin kaynak yönetim yazılımlarına (ERP) kolayca adapte edilebilen Sirius, ciddi bir veri otomasyonu esnekliği sunuyor.

 

Sirius, sektörün tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek detaylı algoritmalarla zenginleştirilmiş bir yazılım ve bu yazılımla uyumlu bir şekilde çalışacak yeni nesil teknolojileri barındıran fiziksel ürünleri kapsıyor. Bu ürünlerden biri de, Sirius yazılımıyla birlikte çalışan Sipariş Yönetim Sihirbazı ve Arabası. Bu akıllı sistem; sipariş online olarak telefon, tablet, giyilebilir scanner veya el terminali yazılımına düştükten sonra ilgili ürünün mağazada bulunduğu yeri ve bu ürüne ulaşılması için en yakın rotayı gösteriyor. Elektronik ortamda gösterilen ürünler teker teker, her detayına kadar incelikle üretilmiş Sipariş Toplama Arabası’na alınıyor. Sipariş Toplama Arabası için, toplama alanında yer alan rafların koridor aralıklarına ve toplayıcının maksimum sipariş toplama kapasitesine göre 2-12 sepet arası modellerden ihtiyaca yönelik olanları tavsiye ediliyor. Süpermarketler, departman mağazaların ya da online mağazaların depoları ve daha birçok alanda faydalanılabilen bu akıllı sistem; sipariş toplama maliyetlerini düşürüyor, verimlilikte %40’a kadar artış sağlıyor. Bunun yanı sıra süreç hatasız ve daha hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Özellikle pandemi döneminde e-ticarete yoğunlaşan ilgi sebebiyle, siparişlerin yetiştirilmesi konusunda Sipariş Toplama Sihirbazı ve Arabası büyük kolaylık sağlıyor. Sirius dünyası hakkında daha detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

 

Sirius Order Management Wizard | ÜÇGE - Sirius Smart Solutions

 

GPD Ortak Gelişim Kongresi’nde lansmanını yaptığımız Sirius teknolojilerinden biri de “iECO Geri Kazanım Sistemi”. Ambalaj ve atıklardan kaynaklı kirliliğin önüne geçebilmek amacıyla hayata geçirdiğimiz bu sürdürülebilir sistem, sektöre hem kolaylık hem de zaman kazandırıyor. 2022 yılında yönetmeliğe girecek olan depozito geri dönüşüm yasasıyla geri dönüşümün kazançlı bir iş birliği haline getirilmesi amaçlanıyor. Ekonomik işletmelerin yükümlülükleri ve sorumluluklarına da yer veren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, döngüsel ekonomi ve kaynak verimliliğini esas alıyor. ÜÇGE olarak biz de üzerimize düşeni yaptık; gelişen bu yeni ekonomi ve iş modeline iECO Geri Kazanım Sistemi ile uyumluluk sağladık.  Peki bu sistem nasıl çalışıyor?

 

iECO Waste Recovery System | ÜÇGE - Sirius Smart Solutions

 

Anlaşmalı sadakat kartları ve geri dönüşüme uygun ürünlerin kayıtlı olduğu sistem, tüketicilerin plastik, cam ve metal ambalaj atıklarını iECO Geri Kazanım Makinesi’ne atmasına olanak sağlıyor. Geri dönüştürülecek ürünün barkodu okutuluyor ve geliştirilen sistem aracılığıyla hacmi azaltılan atık, otomat içinde daha az yer kaplıyor. Geri dönüşüm depozito miktarı, tüketicinin sadakat kartına yüklenebiliyor veya fiş yoluyla iadesi gerçekleştiriliyor. Böylelikle geri dönüşüm süreci tamamlanıyor. AVM’lerden restoranlara, fabrikalardan okullara pek çok özel ve kamusal alanda bu teknolojiden faydalanmak mümkün olurken sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir adım atılıyor.

 

GPD’de lansmanını yaptığımız ürünlerimizden bir diğeri Elektronik Etiketler. Bu teknolojiyle, ekonomik koşullar sebebiyle sık sık değişmesi gereken fiyat etiketleri merkez bilgi işlem ofisinden direkt değiştirilebiliyor. Böylelikle mağaza içinde çalışan personellerin iş yükü azalıyor, zamandan ve iş gücünden verimlilik elde ediliyor.

 

Son olarak, ÜÇGE’nin mağaza içi Görsel Takip Yazılımı’na değinmek gerekir. ÜÇGE olarak TV’de canlı olarak tanıttığımız bu yazılım, mağaza içindeki faaliyetlerin akıllı analizini yapabiliyor. Mağaza raflarındaki ürünlerle müşterilerin ne kadar ilgilendiği, mağaza içi yoğunluk haritası, mağaza içi müşteri kapasitesinin belirlenmesi gibi konularda destek sağlayan son teknoloji bir ürün.

 

ÜÇGE hem tüketicinin hem de üreticinin kazandığı sürdürülebilir teknolojilerle geleceğe yön vermeye devam ediyor. ÜÇGE Sirius PaaS sistemimizin gelecek hedefi, her geçen gün daha fazla veri kombinasyonu (big data) oluşan sektörlere yeni nesil algoritmalarımızla kullanılabilir  veri sağlayabildiğimiz bir platform olması.

 

Sirius platformu altında birbirleriyle entegre bir şekilde çalışabilen ÜÇGE akıllı ürünleri, zamandan ve iş gücünden kazandırarak yüksek bir verimlilik sunuyor. Böylelikle kısa vadede kazançlı bir ortaklık, uzun vadede sürdürülebilir bir gelecek vadediyor. Siz de bu verimlilikten faydalanmak istiyorsanız ÜÇGE’nin yeni teknolojilerinden haberdar olmak için bizi takip edin..