ÜÇGE Elektronik, 3.Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde

Üçge Elektronik A.Ş.’nin de katılımcı olduğu 3.Uluslararası Beyaz Et Kongresi 22-26 Nisan tarihlerinde Antalya Starlight Convention Center’da düzenlendi. Üçge Elektronik’in standında sunduğu gıda alanına yönelik elektronik ürünler katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Kongrenin açılış konuşmalarını Kongre Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ceylan, BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Koca, TBMM Tarım ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit And Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Özcan gerçekleştirdi. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği tarafından geleneksel olarak iki yılda bir düzenlenen kongrede tavukla ilgili tüm sorulara bilimsel yanıtlar verildi.

Kongrenin açılışını yapan Prof. Dr. Necmettin Ceylan, sektörün yasal ve mevzuat zorluklarından dolayı büyümesinin engellendiğini, biyogüvenlik yasasının Avrupa Birliği’ne tam uyumlu olmadığını vurgularken, Sağlık Bakanlığı’nın konusunda uzman olmayan kişilere getirdiği ekran akreditasyonunu desteklediklerini belirtti.

Kongreye yerli yabancı 100’ün üzerinde akademisyen katılırken,BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, sektörün sadece Türkiye’de değil, dünyada da büyüyen bir sektör olduğunun altını çizerek konuşmasına başladı. Türkiye’nin 2014 yılı büyümesinin \%2,9 olduğunu ancak kanatlı sektörünün 2014 yılında \%8,8büyüme kaydettiğini söyledi. Koca, 2000 yılında 662 bin ton olan Türkiye piliç eti üretiminin 2014 sonunda 1 milyon 942 bin tona ulaştığını belirterek sözlerine devam etti.

3.Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde, alanında uzman yerli ve yabancı bilim adamları ve kanatlı sektörünün sektör paydaşları hem kanatlı sektörünü hem de tavuk eti ile ilgili tüm soruları masaya yatırdı.