perekendenin-devleri

Perakendenin Devleri Private Label Zirvesi’nde Buluştu

Özel Markalı Ürünler Tedarikçileri Derneği (PLAT) tarafından düzenlenen “Private Label Zirvesi” sektörün önde gelen marka ve yöneticilerinin de katılımı ile gerçekleştirildi. Zirve’de, PLAT üyesi olan Üçge’yi temsilen Üçge Elektronik’ten Oğuz Toraman, Sinan Kutnay ve Semih Bilen yer aldı.

Sektör hızlı tüketim ürünleri pazarındaki payını 3 yılda 2,5 kat arttırırken, fiyat faktörünü ön planda tutan Türk tüketicisi, PL içerisinde en çok temizlik ürünlerini tercih ediyor

Özel Markalı Ürünler Tedarikçileri Derneği (PLAT) tarafından düzenlenen “Private Label Zirvesi” Seluz Kimya’nın ana sponsorluğunda, 500’e yakın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Üretici, tedarikçi ve alıcılarla sektörün diğer temsilcilerini bir araya getiren zirve, Sarten Ambalaj, Destek Group ve Can Hassas Kâğıt’ın da katkılarıyla gerçekleşti. Zirvede sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Fiyat faktörü öne çıkıyor
Zirveye katılan sektör temsilcileri Türkiye’de PL ürünlerinin gün geçtikçe önemini artırdığını ifade ederken, ülkemizde modern ticaretin ağırlık kazanmasıyla birlikte Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı’nda (FMCG) PL ürünlerinin ağırlığının da artacağına dikkat çektiler. Global bir bilgi ve ölçü şirketi Nielsen’in yaptığı araştırmaya göre, 2012’de FMCG’de ciro bazında yüzde 13,5’lik paya sahip olan PL ürünleri, 2015’in ilk 6 aylık döneminde payını 2.5 kat artırarak yüzde 15.9’a çıkardı. Araştırmaya göre bu yılın ilk 6 aylık döneminde PL ürünleri içerisinde en fazla büyüme yüzde 16’lık oranı ile temizlik kategorisinde yaşanırken, bunu yüzde 15’lik oran ile kişisel bakım ve yüzde 14’lük oran ile gıda ürünleri takip etti. Türk tüketicisinin PL ürünlerini tercih etmesinde en önemli faktörün fiyat olduğu vurgulanan araştırmada, yıllar itibariyle kalite faktörünün de giderek yükseldiği belirtildi.

Açılış konuşmasını PLAT Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer’in yaptığı zirvede BİM İcra Kurulu Üyesi ve COO’su Galip Aykaç, CarrefourSA CEO’su Mehmet Nane ve Pazarlama ve Marka Danışmanı Didem Moralıoğlu birer konuşma yaptı.

Perakende sektörünün tanınmış uzman ve girişimci isimlerinden Ataman Özbay da “Müthiş Bir Girişimcilik Hikâyesi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıda ayrıca Nielsen Araştırma Şirketi “Türkiye’de Private Label” sunumu gerçekleştirdi. Zirvenin son bölümünde Dünya Bilardo Şampiyonu Semih Saygıner, “Masamda Birikmiş Hikâyeler” başlıklı bir gösteri yaparak katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

Zirve ile ilgili bir açıklama yapan PLAT Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer şunları söyledi: “Private Label olarak bilinen özel markalı ürünler Avrupa’da ve diğer gelişmiş ülkelerde önemli pazar paylarına sahipler. Türkiye’de de bu ürünlerin tüketimi istikrarlı ve güçlü bir şekilde artıyor. Ucuz fiyatla yüksek kalite sunan bu ürünler tüketiciler ve perakende kuruluşları tarafından her geçen gün biraz daha benimsenirken, pek çok KOBİ için önemli bir faaliyet ve istihdam alanı sunuyor. Private Label zirvesinde sektördeki gelişmeleri ve sorunları çok değerli konuşmacılarımızla ve katılımcılarımızla ele alarak sürdürülebilir büyümenin yollarını tartıştık. Her zaman söylediğim gibi “Hiç birimiz hepimiz kadar akıllı olamayız”.

Türkiye’deki pazar payı hızla büyüyor
Avrupa’da ciro payı yüzde 30,6 düzeyinde olan özel markalı ürünlerin Türkiye’deki tüketimi de hızla artıyor. Türkiye’de özel markalı ürünlerin 2012 yılında yüzde 13,5 olan toplam ciro payı, geçen yılsonu itibarı ile yüzde 15,3’e çıktı. 2015 yılının ilk 6 ayında ise bu pay sigara ve alkol hariç yüzde 15,9 oldu.

Yapılan araştırmalar tüketicinin bu ürünleri tercih etmesinde ucuz fiyatların önemli rol oynadığını, ancak yükselen kalite faktörünün de giderek daha fazla önem kazandığını gösteriyor.