ÜÇGE İmzası Her Yerde

Perakende sektörünün en köklü firmalarından olan Üçge A.Ş., Butik Mağazacılık alanında hızlı ve emin adımlarla yürüyor. 2013 yılında tasarımı, mimarisi ve açılışlarıyla ses getiren AVM projelerindeki çok sayıda önemli mağazada Üçge imzası var. Zorlu AVM’de Burberry M.Line, Burberry Kids, Lacoste, Darty, Mothercare ve Vodafone; Next Level Ankara’da Armani, Sunglass Hut, Lacoste, Media Markt gibi önde gelen markaların mağazaları Üçge dokunuşuyla şekillendi. Geçtiğimiz yıl Nuance Group’un Antalya, Zürih, Malta ve Lizbon Havaalanlarındaki” Duty Free” mağazaları için çözüm ortağı olan Üçge Butik Mağazacılık, bu yıl da yine Nuance Group’la Varna ve Burgaz havalimanlarında gerçekleştirdiği “Duty Free” projeleri ile bu alandaki iddiasını sürdürüyor.

Üçge Butik Mağazalar Yönetmeni Cemil Azder Mağaza Dergisi okurları için sektörün ve Üçge Butik Mağazacılık’ın 2013 yılını değerlendirdi, 2014 beklentilerini aktardı.

Üçge olarak müşterilerinize nasıl çözümler sunuyorsunuz? Butik mağazacılık alanında sunduğunuz çözümler nasıl fark yaratıyor?
Perakende sektörünün her alanında faaliyet gösterdiğimizi ifade etmeliyim. Ürün teşhiri yapılan her mekân, her stant bizim ilgi alanımıza giriyor. En küçük “stant” ya da “kiosk” alanından, büyük “Departmant Store” mağazalara kadar sektörün her alanına hizmet veriyoruz.

Doğal olarak, sektörün her alanında müşteri ihtiyaçları büyük farklılık gösteriyor. Bizim müşteriye yaklaşımımızın temelini, müşterinin isteklerini iyi anlamak, ihtiyaçlarını iyi tespit etmek oluşturuyor. Müşteri istek ve ihtiyaçlarının iyi belirlenmesinden sonra devreye mimari dokunuşumuz giriyor. Doğru proje hizmeti için tecrübeli mimari kadromuz tasarım ve uygulamada fark yaratıyor. 38 yıllık sektör tecrübemiz, dünyanın her noktasında projeler üretiyor olmamız, uygulama çözümlerimizde her türlü malzemeyi işleyebilme kabiliyetimiz, fabrikalarımızdaki makine parkurumuzun çok geniş ve özellikli olması sektörde fark yaratmamızı sağlıyor.

Havalimanı Mağazacılığı konusunda uzmanlaşma yolunda hızla ilerliyorsunuz? Bu projelerinizden biraz bahseder misiniz?
Nuance Gruop’un geçmiş yıllarda Antalya Havalimanı Terminal 1 ve Terminal 2 “Duty Free” mağazalarının teşhir sistemlerini başarıyla uygulamıştık. Şimdi de yine Nuance Gruop’un, Bulgaristan’ın Burgaz ve Varna şehirlerinde, ultramodern havalimanı alışveriş deneyimi sunan “Duty Free” mağazalarını tamamlamış durumdayız. Burgaz Havalimanı’nda “Walktrough”, “Walkby” ve “Arrivals” mağazalarında tüm teşhir sistemlerinin uygulamasını biz gerçekleştirdik. Bu projenin toplam alanı 850 metrekare iken Varna Havalimanı’nda toplamında uyguladığımız alan 800 metrekareyi buldu. 2 havalimanında da çok farklı malzeme uygulamaları gerçekleştirdik. Ürünlerin fabrikamızda üretilip deneme çalışmalarının yapılmasından sonra mağazada kendi personelimizin montaj hizmeti ile çalışmalarımızı tamamladık. Benzer şekilde dünyanın birçok bölgesinde, çok farklı mağaza uygulamaları gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Mevcutta devam eden ve şu an planlamasını yaptığımız yeni projelerde de aynı disiplin ile başarılı çalışmalara imza atacağız.

Perakende sektörü için bu yıl nasıl geçti? 2014 için öngörüleriniz neler?
2013 yılı yine perakende sektörü için yoğun geçti diyebiliriz. Özellikli ve ses getiren yeni AVM projelerinin açılışları bu yıl içinde gerçekleşti. Devam eden AVM projelerinin önümüzdeki yılda açılışlarının yapılacağını düşünüyoruz. Bu yıl markalar mağaza verimliliği konusunda çok çalışma yaptılar. Bu çalışmalar önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Konsept değişiklikleri, mağaza yenileme çalışmaları, yeni mağaza çalışmalarının bu yıl olduğu gibi önümüzdeki dönemde de son hızıyla devam edeceğini öngörmekteyiz.

Geride bıraktığımız yılı Üçge için nasıl değerlendirirsiniz? Tamamlanmış projelerinizi anlatır mısınız?
Üçge’de 2013 yılı Butik Mağazacılık anlamında sektöre paralel olarak yoğundu. Ekim ayında açılışı gerçekleşen Zorlu AVM projesi sektöre büyük bir ses getirdi. Bu alışveriş merkezinde firmamızı tercih eden müşterilerimizle başarılı çalışmalara imza attık. Bu AVM’de Burberry M.Line, Burberry Kids, Lacoste, Darty, Mothercare ve Vodafone projelerini gerçekleştirdik. Bulgaristan Burgaz ve Varna “Duty Free” mağazalarının haricinde, İstanbul Atatürk Havalimanı Main 3 Atü “Duty Free” mağazası da bu yılki projelerimiz arasındaydı. Diğer taraftan yurtiçinde İstanbul, Ankara, Samsun, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi birçok şehrimizde açılan yeni AVM’lerde ülkemizin önde gelen markalarıyla başarılı uygulamalar yaparken, yurtdışında mevcut ve yeni pazarlarda müşterilerimize hizmet vermeye devam ettik. Müşterilerimizin önümüzdeki dönemde de bu pazarlarda yoğun faaliyet göstereceğini düşünüyoruz.

2014 yılındaki önemli projelerinizden bahseder misiniz?
Üçge Grup olarak sektörün en önemli ve en büyük organizasyonu olan Euroshop’a ilk katılan Türk firmasıyız. 1993 yılından beri katılım gösterdiğimiz ve Şubat ayında, 18’incisi gerçekleşecek olan Euroshop 2014’e heyecanımızla, yeni çalışmalarımızla ve sürprizlerimizle, 400 metrekarelik alanımızda yine farklı bir renk katacağımıza inanıyoruz. Sektörümüzün bu en önemli buluşmasında dostlarımızı standımızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız.