ÜÇGE GELECEĞE İZ BIRAKACAK YATIRIMLARLA BÜYÜYOR

ÜÇGE GELECEĞE İZ BIRAKACAK YATIRIMLARLA BÜYÜYOR

ÜÇGE, mağaza ekipmanları, depo raf sistemleri ve robotik depolama sistemleri alanında perakende, lojistik ve sanayi sektörlerinin yenilikçi çözüm ortağı misyonu ile dünya markalarına proje üretiyor. Bu misyonunu, dijital dönüşümde de öncülük edecek ürün ve projelerle; sektörüne, müşterilerine, ülkesine ve sürdürülebilir bir gelecek için dünyaya daha fazla değer yaratmak üzere kararlılıkla geliştiriyor. Kurucusu merhum Gökçin Aras’ın attığı sağlam temeller, vizyonu ve geride bıraktığı değerleri ışığında, global liderlik hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.

Perakende ve lojistik sektörünün dünyadaki önemli tedarikçilerinden biri olarak 92 ülkeye ihracat yapan ÜÇGE, dünya devlerinin tercih ettiği bir Türk markası. Avrupa’da sektöründe ilk beş firma içerisinde yer alıyor. Alanında Avrupa’nın en büyük entegre tesisine sahip. Türkiye’de sektörünün ilk ve tek Ar-Ge Merkezi’nde inovatif projeleri hayata geçiriyor. Almanya Köln’de kurduğu şirketi ile Avrupa’nın merkezinden hizmet ağını daha da genişletiyor.

ÜÇGE Genel Müdürü Esra Güven “ÜÇGE çatısı altında faaliyet gösteren 9 şirketimizde 750 çalışanımız, Bursa’da kurulu 6 fabrikamız, Almanya’daki depo ve ofisimiz, Türkiye’de 13 bölge bayimiz, dünya genelinde de 40’ı aşkın distribütörümüz ile hizmet veriyoruz. Şu anda ulusal ve uluslararası markaları kapsayan ve Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya, dünyanın pek çok noktasına uzanan bir ihracat ağımız mevcut.” diyor.

BLU.XONE İLE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÇAĞI

Tüm dünyada hem yeni bir dönem hem de yeni jenerasyon ile bir dönüşüm çağı başladı. Tüketici bakış açısı ve beklentileri hızla değişiyor. Perakende sektörü de bu beklentilere hızla adapte olmak üzere bir dönüşüm süreci içinde. Biz de bu yönde sektörümüze, müşterilerimize ve sürdürülebilir bir gelecek için dünyaya daha fazla değer yaratmak hedefiyle inovasyon ve teknoloji odaklı yeni nesil akıllı ürünlerimizi, yeni markamız blu.xone’un çatısı altında hayata geçirmeye başladık. Bu kapsamda ÜÇGE ESL Elektronik Raf Etiketi, Akıllı Sipariş Toplama Yazılımı ve Arabası, Otomatik Dikey İstifleme Sistemi ODİS, Mağaza Yoğunluk Haritası, Aile Mobil Uygulaması, Mağaza Yoğunluk Haritası, Kasa Önü Yoğunluk Haritası, Ortam sıcaklık/ısı/ gürültü, Hava Kalitesi Yönetimi gibi dijital teknoloji uygulamaları ile çözüm ortağı oluyoruz. Dijital dünya ve gelecekteki konumumuzu yeni markamız ile daha da güçlendiriyoruz.

iECO İLE GELECEĞİN İÇİN GERİ DÖNÜŞTÜR

Ülkemizde, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Ajansı tarafından 2024’te ‘Depozito Yönetim Sistemi’ uygulamaya başlanacak. Biz de bu sisteme uyumlu iECO markalı Depozito İade Otomatları, Kamusal İade Merkezleri ve Doğrulama Tesisleri sistem ve yazılımını geliştirdik. Bu sistem, döngüsel ekonomi kapsamında boş içecek ambalajlarının kaynağında toplanarak ülke ekonomisine tekrar kazanımının sağlanmasını, atık kaynaklı kirliliğin önüne geçilebilmesini, toplumdaki geri dönüşüm bilincinin artmasını hedefliyor.

GELECEK SENİN İZİNDE

İklim krizi ve hedefleri paralelinde yenilenebilir enerji, karbon ayak izinin azaltılması, yeşil teknoloji, atık kontrolü ve döngüsel ekonomi sistemlerinin hayata geçirilmesinin önemi daha fazla artıyor. Sürdürülebilir gelecek için planladığımız tüm süreçlerimizde daha sistematik ve daha kapsamlı bir politika ile ilerlemek ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına 2022’de “Gelecek Senin İzinde” mottosu ile sürdürülebilirlik projemizi hayata geçirdik. Proje kapsamında öncelikle şirket bünyesinde gönüllülerden oluşan ÜÇGE sürdürülebilirlik gönüllüleri ekibimizi oluşturduk. Akabinde ÜÇGE olarak karbon ayak izimizin tespitini gerçekleştirdik ve bunları azaltmak için de bir yol haritası belirleyerek eyleme geçtik. Bu proje ile birlikte geleceğe biz de farkındalık yaratarak iz bırakmak istiyoruz.

AKILLI DEPOLARIN YERLİ MARKASI: ÜÇGE DRS

ÜÇGE DRS olarak, depolama sektörüne yön veren yüksek teknoloji gücümüzle, depo raflarından robotik teknolojisine kadar, tamamını entegre biçimde kendi bünyesinde tasarlayıp ve üreten tek yerli firmayız. ÜÇGE DRS, tüm sektörlerde öne çıkan hızlı ve sorunlardan arınmış hizmet beklentilerini; sahip olduğu Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiği tam otomatik akıllı depo çözümleri, karanlık depo, insansız robotik depo projeleri ile karşılıyor. Kuruluşumuzdan bugüne Türkiye’nin ilk ve tek patentli mobil rack sistemi MOBİPAL, AUTOPAL mekik sistem, palet ve kutu için ayrı ayrı geliştirilen insansız depolama PAŞA ASRS sistemi, bina içi derinlemesine stoklama imkânı sunan MULTİPAL sistem ve artan maliyetlere karşın azalan metrekareler için otomatik dikey istifleme sistemi ODİS gibi verimli çözümleri geliştirdik. Yeni projelerimiz devam ediyor.

DEV YATIRIMLARLA BÜYÜME HIZ KAZANIYOR

AR-GE ve teknoloji yatırımlarımız paralelinde sanayi tesisleri yatırımlarımıza da hız verdik. Çok yakında, Bursa Gemlik Serbest Bölgesi’nde ve Bursa Teknoloji Sanayi Bölgesi TEKNOSAB’da inşaatına başlayacağımız önemli sanayi tesislerimizle büyümeye, hem ülke ekonomisine hem de hizmet verdiğimiz sektörlere daha fazla değer üretmeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılında, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hepimize ışık tutan çok değerli sözü ile çalışmaya hiç durmadan devam ediyoruz. “Yerinde duran, geriye gidiyor demektir… İleri, daima ileri!”

4 ROBOTLU 11.000 PALET KAPASİTELİ AS/RS SİSTEMİ PAŞA İLE VERİMLİLİK ÖDÜLÜ

Zorlu Holding Korteks Polyester İplik fabrikası, depo ve sevkiyat süreçlerini otonom faaliyetler ile güçlendirme talebini, ÜÇGE DRS’nin robotik endüstriyel depolama teknolojileri birikimi ile geliştirdiği patentli tam otomatik AS/RS sistemi PAŞA ile hayata geçirdi. Bu sistem ile 11.000 palet kapasiteli raf konstrüksiyonu inşa edildi. Saatte 104 palet duble cycle kapasitesine sahip, her biri 700 kg kapasiteli ve çift derinlikli çalışabilen 4 adet Palet İstifleme Robotu PAŞA ile depo alanındaki verimlilik artırıldı. Bu projenin yatırım maliyeti, 28 ay gibi çok kısa bir sürede manuel depo alternatifleri ile başa baş noktasına geliyor. ÜÇGE DRS, 7. Robot Yatırımları Zirvesi’nde düzenlenen ödül töreninde bu proje ile ‘Verimlilik Ödülü’ne de layık görüldü.

ÜÇGE, EUROSHOP’TA AKILLI TEKNOLOJİLERİNİ DÜNYA PERAKENDESİ İLE BULUŞTURDU

ÜÇGE, perakende sektörünün en büyük fuarı olan Euroshop’a 1993’de katılan ilk Türk firması ve devamında aralıksız katılımcı kimliğiyle fuarda yer alıyor. Euroshop 2023’te fuarın Silver Sponsorları arasında yer alan ÜÇGE, blu.xone markası çatısı altında hayata geçirdiği yeni nesil dijital çözümleri ve iECO markalı depozito iade sistemlerini içeren yeni ürün ve çözümleriyle, iki farklı stant alanında, dünya perakende sektörüne eşsiz bir deneyim platformu sundu.