ÜÇGE’den Yerel Zincirler Buluşuyor 2021 İzlenimleri

Organize gıda perakendesinin yerel zincir market temsilcileri ile sektörün önde gelen üretici ve tedarikçi markalarını bir araya getirerek iş birliği kanallarını güçlendiren, sektörünün en büyük organizasyonu olma misyonuyla katılımcılarına her yıl eşsiz bir atmosfer sunan Yerel Zincirler Buluşuyor konferansı 15-16 Eylül 2021 tarihleri arasında Haliç kongre merkezinde düzenlendi.

ÜÇGE Genel Yönetmeni Esra Güven ve ÜÇGE Mağaza Ekipmanları AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Aras YZB 2021’de konuşulan, görüşülen ve değer katan başlıklar üzerine genel özetleme yaparak izlenimlerini aktarıyor.

ÜÇGE Genel Yönetmeni Esra Güven

“15-16 Eylül tarihlerinde şirket gruplarımızın başarı ve sinerjisi vurgusuyla katılım sağladığımız YZB konferansı, perakendeci ve tedarikçiyi samimi bir ortamda buluşturan, hem aklımızı hem de ruhumuzu fazlasıyla doyuran tartışmasız başarılı bir organizasyon. Bu sene özelinde gözlemlediğim bir kaç noktayı vurgulamak istiyorum.

Özellikle bu yıl, kongre fuaye alanında post-pandemi önlemlerinin özenle korunduğu, özlemlerin bu koşullar ardında giderildiği bir ortam içerisinde networking imkanlarının çok aktif olarak sağlandığı bir platforma evrilmiş olması sektörel anlamda bizi gururlandırdı. Açık havada dijital geniş ekranlardan da değerli konuşmacıların sunumlarını canlı olarak takip edebilme desteğinin sağlandığı Haliç kongre merkezinde, 12. Yılında açık hava fuaye alanı keyfini doyasıya yaşama fırsatı bulduk.

Teknolojik gelişimlerin ekonomi, çevre ve sürdürülebilirlik başlıkları altında Türkiye ekonomisine, perakende sektörüne ve işletme/kurumların iş modellerine yansımaları odağında gerçekleşen oturumların sosyal sorumluluk bilinci yüksek 2. Nesil yöneticiler tarafından da dikkatle takip edilmesi dikkatimden kaçmadı. Sektörün yeni tedarikçilerini destekleyen bir yapı oluşturulduğunu fark ettiğim ve perakende/üretici işletmelerin ciddi oranda katılım sağladığı bu etkinlikte, özet olarak hayatın her alanında bireysel ve kurumsal olarak başarıyı elde etme ve dönemin değişken dinamiklerine uyum sağlama başlıklarında geniş kazanımlarımız oldu.

Çevre teması yoğun olarak işlenen başlıklar, bizlerden sonraki jenerasyonlara teslim edeceğimiz dünyanın yaşanılabilirliği konusunda endişelerimizi pekiştirmiş olmakla birlikte sürdürülebilir fikirler vererek, bireysel ve kurumsal olarak atacağımız adımlara da bir yol çizmiş oldu.

Biz de ÜÇGE grup şirketlerimiz adına yer aldığımız ekibimizle, perakende sektörü temsilcileri ile uzun bir aradan sonra yeniden bir araya gelme ve geleceğin mağazacılığı, sürdürülebilirlik uygulamaları, perakendenin teknolojik ve dijital dönüşümü, bu alandaki en son yenilikler hakkında görüşme fırsatı bulduk.
Yerel Zincirler Buluşuyor konferansı içeriklerine, atmosfere ve katılım sağlayan profil üzerine gözlemlerim bu şekilde oldu.“

ÜÇGE Mağaza Ekipmanları AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Aras

“Sektörün paydaşlarını uzun süre sonra bir araya getiren bu etkinlik için öncelikle Türkiye Perakendeciler Federasyonu ve Focus Fuar ve Kongre Yönetimi
ve tüm emeği geçenlere ÜÇGE grup şirketleri adına teşekkür ederim.

12. yılında da birbirinden değerli konuşmacılar, dikkat çekici konferans içerikleri ve uzun zamandır yüz yüze görüşemediğimiz paydaşlarımızın katılımları ile son zamanlarda yapılmış en iyi organizasyon olduğunu düşünmekteyim.

“Geleceksen” sloganı ile bizi karşılayan Yerel Zincirler Buluşuyor etkinliği, sadece şirketlerimizin, çalışanlarımızın, bizlerin geleceğini ve sürdürülebilir başarının anahtarlarını vurgulamakla kalmayıp, Türkiye’mizin ve dünyanın geleceği için atılması gereken adımlar, alınması gereken aksiyonlar konularında bizlere fikirler verirken, ilgili başlıklar altında net farkındalık yaratan bir organizasyondu.

Şu an içerisinden geçtiğimiz dönemde ve yakın gelecek zaman diliminde, tüketicilerin markalardan beklentileri, markaların gelecekte nasıl konumlanmaları gerektiğini, önümüzdeki 10 yıl içerisinde perakende sektöründe öngörülen gelişim ve günümüzün trendi olan dijitalleşme üzerine paylaşılan bilgileri çok faydalı buldum.

Başta perakende sektörü olmak üzere, diğer sektörlerde de teknolojiye adaptasyonun çerçevesi, çevik proje yönetimi kazanımları ve yeni nesil iş modellerinde sürdürülebilir yapıları çok güzel örnekler ile özetleyen konuşmacılar, küresel ve çevresel krizlere sebebiyet veren başlıklara, çözüm noktalarına dikkat çektiler.

Zerrin Özer’in muhteşem sesini dinleyerek başladığımız YZB 2021 konferansı, sektörümüzün ve Türkiye’mizin bugünü ve yarınına yönelik çok değerli kazanımlar edinmemiz ile son buldu.

Özellikle perakende sektöründe yer alan paydaşlarımızın ve ortaklarımızın da, Yerel Zincirler Buluşuyor 2021 konferansı kazanımları ile yakın gelecekte takip edeceği sürdürülebilir ve yenilik dolu uygulamalar için her türlü desteği vermeye hazırız.”