gpd-yönetim-kurulu

GPD YÖNETİM KURULU, KONGRE ÖNCESİNDE BİR ARAYA GELDİ

“Tüketici için daha iyi gıda, daha düşük fiyat için değer yaratmaya devam”

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu üyeleri, bu yıl dördüncüsünü düzenleyecekleri “GPD – Ortak Gelişim Kongresi” öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısında bir araya geldi. GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Galip Aykaç, Özgür Tort ile ÜÇGE Yönetim Kurulu Başkanı Gökçin Aras’ın da yer aldığı GPD Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

GPD Yönetim Kurulu Üyeleri, 800’ü aşkın perakendeci ve tedarikçinin katılacağı kongre ile tüketici için yaratılan ortak değerleri daha da artırmaya odaklandıklarına dikkat çektiler. GPD Yönetim Kurulu’nun dikkat çektiği bir diğer konu, sektörün gündemindeki en önemli başlıklardan biri olarak değerlendirilen gıda enflasyonunun ilk kez tüm detaylarıyla kongrede konuşulacağı oldu.

Üyeleriyle 105 milyar TL ciro, 35 bin satış noktasında 300 binin üzerinde istihdam başta olmak üzere pek çok ekonomik katma değer yaratan Gıda Perakendecileri Derneği (GPD)’nin Yönetim Kurulu, dördüncüsünü 10 Ekim 2017’de gerçekleştirecekleri “Ortak Gelişim Kongresi” öncesi düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. Kongrede tartışılacak konulardan biri olan gıda enflasyonu başta olmak üzere sektörün gündemindeki pek çok önemli konu hakkında da açıklamalarda bulunan GPD Yönetim Kurulu’nun üzerinde durduğu diğer önemli konu ise gıda perakendecilerinin en büyük ve en önemli buluşma noktası olan “Ortak Gelişim Kongresi” oldu. GPD Yönetim Kurulu, Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilecek kongrenin geçmiş üç kongrede olduğu gibi perakendeci, tedarikçi ve tüketici için “Kazan-Kazan-Kazan (3K)” anlayışı çerçevesinde perakendenin yarattığı ortak değerlere odaklanacağının altını çizdi.

13 Eylül 2017’de GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Galip Aykaç, Özgür Tort ve GPD Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör, yaptığı açıklamada gıda sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren kongrenin dördüncüsünü düzenlemekten büyük gurur duyduklarını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Modern perakende sektörü, sadece kayıtlı ekonomiye, istihdama, vergi gelirlerine değil bir çok konuda yarattığı değer ile tedarikçilerine ve son tüketicimize de katkı sağlıyor. Kongremiz, bu katkıyı sahnede anlatmamızı sağlayacak. Bizim tüm operasyonlarımızın arkasında işleyen büyük bir sistem ve yaratılan önemli bir değer zinciri var. Bu zincir, çiftçimizden yani tarladan başlıyor, bizim raflarımıza kadar sürüyor. Biz son nokta olarak tüketicimizden tepkilere göre tüm zinciri geliştiriyoruz. Zincirde yaratılan bu değer sadece fiyat ve kalite olarak yansımıyor. Çalışanlarımıza, çevreye, üreticilerimize, ülke ekonomisine, sağladığımız katkıları ve yarattığımız değeri kongremizde işliyor olacağız.”

GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, perakendenin, beraberinde tüm tedarik zincirini de gelişim yönünde olumlu etkilediğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Perakendeciler, ürünlerin tüketiciye ulaştırıldığı son noktalar. Bu nedenle bizim üreticilerimizle çok sıkı ilişkilerimiz var. Ülkemizin her noktasına yaptığımız yatırımlarla bu kaliteli ürünlerin son tüketicimize ulaşmasını sağlarken, tedarikçilerimizin de büyümesine ve kendisini geliştirmesine önemli olanak sunuyoruz. Kongremizde de bu örnekleri ele alacağız. Pek duyulmayan başarı hikayeleri, bizlerle birlikte büyüyen tedarikçilerimiz ve üreticilerimiz tarafından anlatılacak.”

GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort ise, kongrede ele alınan konuların sektör ve ülke gündemine önemli katkılarının olacağını ifade ederek şöyle devam etti: “Ortak Gelişim Kongresi, perakendeci ve tedarikçilerin sürdürdüğü projelerin anlatılmasının yanı sıra, gündemdeki önemli konulara ilişkin görüşlerin de paylaşıldığı bir platform görevini üstleniyor. Bu sene bizlere çok fazla görüş sorulan gıda fiyatları konusu da var. Konuya ilişkin önemli çalışmaları olan Merkez Bankası ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile konuyu değerlendirip, enflasyonun temelinde olanları, perakendenin enflasyon düşürücü rolünü, çözüm yollarını görüşeceğiz.”

GIDA FİYATLARI VE ENFLASYON, İLK KEZ SAHNEDE

Bu yıl dördüncü kez 800’ü aşkın profesyonelin katılımıyla düzenlenecek “Ortak Gelişim Kongresi”nde tüketici odaklı fayda ve değer için tedarikçi ve perakendeci verimliliğine odaklanılacak. Kongrede perakendenin, başta tüketici olmak üzere tüm tedarik zincirinde ve ekonomide yarattığı değerler, bu değerlerin ortaya çıkışında iç süreçlerinde gerçekleştirdiği yenilikler ve verimlilik çalışmaları detaylarıyla sahnede olacak.

Kongrenin açılış konuşmalarını GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör ve Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Fedarasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan yapacak. “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”ne Bakan düzeyinde de katılım olacak.

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nde tartışılacak en önemli konulardan biri; Türkiye ekonomisinin en önemli gündemlerinden biri olan gıda enflasyonu olacak. Konuyla ilgili düzenlenecek “Gıda Enflasyonuna Farklı Bakış Açıları ve Tedbirler” başlıklı panelin oldukça büyük bir ilgi görmesi güçlü beklentiler arasında. Panel, konu başlığı kadar konuşmacılarıyla da oldukça dikkat çekici. Moderatörlüğünü Bloomberg HT programcılarından Gökhan Şen’in yapacağı panelin konukları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen, TAMPF Başkanı ve Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan ile Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort isimlerinden oluşuyor.

ALANININ EN İYİLERİYLE UFUK AÇAN SÖYLEŞİLER

Kongrede ayrıca kendi alanlarında en iyiler olarak nitelendirilen profesyonellerle Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Gazeteci, Yazar Dr. Fatoş Karahasan’ın gerçekleştireceği söyleşilerin de büyük ilgi görmesi bekleniyor. Bu kapsamda Coca-Cola İçecek Türkiye Genel Müdürü Tugay Keskin, Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhanoğlu, PepsiCo Türkiye ve Büyük Balkanlar Kurumsal İlişkiler ve İletişim Kıdemli Direktörü Esra İren, ve P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ile söyleşiler gerçekleştirilecek. BPN İstanbul CEO’su Nüzhet Algüneş, ise “Pazarlama: Geleceğin Tüketicisine Bakış” başlıklı konuşma ile kongrede yer alacak.

Kongrenin bir diğer dikkat çeken değerlendirmesini ise Nielsen Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan ve Nielsen Perakende Hizmetleri Direktörü Tamer Gülsaç yapacak. Perakende sektörünün nabzını tutan çalışmalarıyla dikkat çeken araştırma şirketinin yöneticileri, “2017 FMCG Perakende ve Alışverişçi Trendleri” başlığıyla değerlendirmelerde bulunacaklar.

BAŞARI ÖYKÜLERİNİN MİMARLARI İŞİN SIRRINI ANLATACAK

Diğer yandan “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nde ”Gıda Servisinde Dünya Trendleri” konulu değerlendirmeleriyle ECE Projektmanagement GmbH & Co. KG, Küresel Gıda Servisi Başkanı Jonathan Doughty’nin yanı sıra, ticari ürünlerin ulusal ve uluslararası ticarette herhangi bir sorun ile karşılaşmadan tanınmasını ve izlenebilmesini sağlayan bir sistem olan GS1 hakkında “Ticaretin Küresel Dili” başlıklı konuşmasıyla GS1 Başkanı ve Genel Müdürü Miguel Lopera da kongrenin konukları arasında yer alıyor.

Kongrenin kapanış konuşmasını ise açıklamaları ve yorumlarıyla dikkat çekici akademisyenlerden biri olan Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş yapacak. Prof. Dr. Demirtaş, “Ekonomi, Finans, Teknoloji, Gelecek ve Siz” başlıklı konuşmasıyla bu argümanlar arasındaki ilişkiyi ve bu ilişki ağından doğacak gelecek senaryolarını, mevcut ekonomik durumu da analiz ederek anlatacak.

Kongrenin ilgi çekmesi beklenen bir başka oturumu ise “Başarı Hikâyeleri” ne odaklanacak. “Değer Artıran Hizmetler, Birlikten Güç Alan Başarı Öyküleri” isimli oturumda, yaklaşımlarıyla gerçek başarı hikâyelerini yazmış ve Türkiye’nin önemli üreticileri haline gelmiş isimler, az bilinen gerçeklerini ve başarı formüllerini anlatacaklar.

YEREL ÜRETİCİLERE ÖZEL SERGİ ALANINDA YENİ İŞBİRLİKLERİNE ADIM ATILACAK

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin en ilgi çekici ve üretici ile perakendeci arasında ortak fayda sağlamaya odaklanmış bölümlerinden biri de “Tanışma Maratonu” olacak. 08:15 ila 09:00 saatleri arasındaki “Tanışma Maratonu”, üçüncü defa tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularını buluşturacak. Tanışma Maratonu, özellikle Anadolu’daki tedarikçiler açısından önemli bir fırsat oluşturuyor. Daha önce düzenlenen tanışma maratonlarında Anadolu’dan pek çok başarılı girişimci sektörün karar vericisi konumunda olan profesyonellerle bir araya gelmişti. Büyük bir ilgi gören Tanışma Maratonu, başarılı iş ortaklıklarının kurulmasını da beraberinde getirmişti.

Bu sene küçük yerel üreticiler için oluşturulacak özel sergi alanında, perakendecilere ürün ve firma tanıtımı yapılması olanağı da sağlanacak. Kongrenin dikkat çeken bir diğer etkinliği ise değişen müşteri eğilimleri konusunda sektör ile yapılan söyleşiler ve elektronik oylama olacak.